05.03.2020

ALE, ALE... PANI BUČKOVÁ, ZAVÁDZAŤ A KLAMAŤ SA NEPATRÍ...!

Námestníčka Bratislavského Kultúrneho a Informačného Strediska (BKIS), Mgr. Alexandra Bučková, v reakcii BKIS na Tlačovú konferenciu SSSCR konanú 4. januára 2011 uviedla hneď viacero tvrdení, ktoré žiaľ nielen že opätovne potvrdzujú, jej značnú dezorientovanosť na poli vzdelávania sprievodcov a nekompetentnosť v oblasti cestovného ruchu, no zjavne sa nezakladajú na pravde. Potvrdzujú opäť len fakt, že v BKIS za éry riaditeľovania Vladimíra Greža, bola prijatá doktrína bohorovnej neomylnosti... Chyby či omyl sa v BKIS principiálne nepriznávajú a chyba sa hľadá vždy na tom druhom. Na zachraňovanie si vlastnej „hrošej“ kože poslúžia predsa, ako základný pracovný nástroj, vedomé zavádzanie, či priamo účelové klamstvo. Veď prečo aj nie, vďaka správnym konexiám tam hore a s plným vedomým, že niekto mocný BKIS kryje chrbát sa predsa hravo podarilo zatiaľ zakamuflovať už nejeden prechmat ...! A ak niekto snáď na niečo čo nebolo kóšer poukáže stačí ho prehlásiť za ukomplexovaného intriganta a dať mu nálepku „uvedomelý triedny nepriateľ“.

Tu môžete nájsť vyjadrenia a stanoviská SSSCR ako reakciu na informácie medializované BKIS:

AD: Osobné útoky predsedu SSSCR Bilačiča na BKIS...
Slovenská spoločnosť sprievodcov cestovného ruchu je profesijné združenie kvalifikovaných sprievodcov cestovného ruchu na Slovensku – všetky mediálne výstupy prezentované SSSCR (či už na tlačových konferenciách ako i na inom fóre) a to každým členom predsedníctva SSSCR sú teda stanoviskom vyjadrujúcim postoj SSSCR ako inštitúcie. Ak takéto vyjadrenia SSSCR považuje niekto za „osobné útoky predsedu Bilačiča na BKIS“ zjavne nechápe podstatu fungovania profesijnej stavovskej organizácie, ktorá je členom tak ako aj Európskej, tak aj Svetovej federácie sprievodcov. SSSCR zverejňuje len fakty. Áno, často sú to pre dotknuté osoby nepríjemné fakty.

AD: Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, ako vrcholná inštitúcia zodpovedná za akreditáciu vzdelávacích programov v oblasti ďalšieho vzdelávania potvrdila....
Je úplne samozrejmé, že BKIS sa hájilo a bude hájiť strohým argumentom, že malo a má akreditáciu, ktorú vydalo Ministerstvo školstva, čo MŠ samozrejme automaticky potvrdí. Je to pohodlné a pre laickú verejnosť to opticky navodzuje víziu, že potom je predsa všetko v poriadku.
SSSCR vzniesla svoje opakovane zásadné výhrady práve voči anomálnym javom ktoré sprevádzali priebeh kurzu ukončeného na prelome apríla a mája po skončení platnosti starej akreditácie (12.4.), a to najmä voči Osvedčeniam ktoré BKIS vydalo absolventom.
Rovnako SSSCR vyjadrila aj zásadné výhrady voči prapodivným okolnostiam, ktoré sprevádzali vydanie „novej“ akreditácii ktorú BKIS získalo v marci na podlimitný rozsah 220 (miesto MŠ už počas celého roku 2009 obligátne požadovaného minima 300) hodín!
MŠ doteraz zaujímalo konzekventne stanovisko len k faktu či BKIS malo alebo či má akreditáciu. MŠ však doteraz vôbec neskúmalo to podstatné - naše výhrady. A to malo! MŠ nesie jednoznačne a neodškriepiteľne spoluzodpovednosť za to, že celá kauza nabobtnala až do dnešných rozmerov. SSSCR opakovane oficiálne žiadala MŠ, raz dokonca listom priamo do rúk ministra, o vecné stanoviska MŠ či BKIS nepochybila... No a pán minister Jurzyca sa vo veci tejto bradatej kauzy, ktorú zdedil síce po svojom predchodcovi a na novembrový podnet SSSCR ani len neunúval odpovedať. Na opakované žiadosti SSSCR o poskytnutie informácii MŠ k téme KURZ BKIS MŠ dvakrát písomne prostredníctvom hlavného radcu Mgr. Hazuchu odpovedá, že informácie požadované SSSCR MŠ neposkytne.... a dodnes sme sa k tým najpodstatnejším odpovediam na naše otázky nedobrali..
Takéto praktiky, kedy dlhodobo a vytrvalo úradníci z rôznych úrovní MŠ nekonajú a zaryto mlčia (kryjú preľapy - ako svoje tak i BKIS) SSSCR len utvrdzujú v tom o čom čvirikali vrabce na Primaciálnom paláci: že niekto veľmi vplyvný má eminentný záujem aby sa kauza BKIS uhrala pekne do stratena. Citujeme výrok osoby veľmi dobre znalej pomerov: „Ale len ich (SSSCR) nechajte nech si robia tie svoje tlačovky, veď ono ich to prestane časom baviť...“
SSSCR na základe priamych skúseností vyslovuje otázku: Kto vlastne riadi Sekciu celoživotného vzdelávania a koho záujmy MŠ vlastne zastupuje?
Pomerne groteskne vyznieva aj informácia z úst hovorkyne MŠ zo dňa 4. januára 2011: od novembra 2010 beží v BKIS kontrola.... SSSCR, ktorá o ňu sedem mesiacov usilovala sa o tomto fakte dozvedá až 4. januára 2011 a aj to len z vysielania Slovenského rozhlasu a v reakcii MŠ na tlačovú konferenciu SSSCR k téme ako MŠ rieši podnety SSSCR v kauze BKIS.
Až v ten istý deň = po tlačovke SSSCR bude doručený list s touto informáciou. A nie hocijaký, ale antidatovaný list z MŠ!
SSSCR touto cestou konštatuje, že udalosti v kauze BKIS z posledných 7 mesiacov, a to či rôzne úradnícke obštrukcie, rituálne tance kompetentných okolo horúcej kaše, no najmä fáza bobríka mlčanlivosti, a najmä flexibilno premenlivé názory pracovníkov MŠ nevrhajú na MŠ určite dobré svetlo, ba čo viac vytvárajú podozrenie, že MŠ pracuje na kohosi objednávku. Takéto praktiky sú nielen nedôstojné, no predovšetkým neprípustné. Videné a prežité za posledných 7 mesiacov pripomína skôr epizódy z lacnej mexickej banánovej telenovely ako stredoeurópsku demokraciu...

Ad: Osobné útoky predsedu SSSCR na BKIS sú pritom v rozpore nielen so zákonom a dobrými mravmi, ale aj s Etickým kódexom...
SSSCR je veľmi rada, že pani Bučková v svojej reakcii neopomenula oblasť etiky. SSSCR má s morálno-mentálnou úrovňou a s (ne)profesionalitou tejto dámy už dlhoročné bohaté skúsenosti.
Jednou zo zásad Etického kódexu SSSCR je i deklarácia korektného prístupu – teda nezneužívať v svoj prospech a neprivlastňovať si výsledky duševnej práce iných.
SSSCR pre svojich členov pripravila v spolupráci s Bohosloveckou fakulty Univerzity Komenského v mesiacoch november a december sériu 6 prednášok o Dóme sv. Martina v Bratislave. Až keď už bolo všetko dojednané a pripravené a SSSCR medializovala tento vzdelávací projekt svojim členom dozvedeli sme sa, že aj BKIS – konkrétne pani Bučková má eminentný záujem aby sa aj sprievodcovia ktorých zastrešuje BKIS mohli zúčastniť prednášok pána doc. Haľka. SSSCR, ktorá projekt rozchodila (a aj financovala)ho uviedla do života so zámerom v ktorom prioritu hrá kvalita prípravy sprievodcu a zdokonoľovanie sa. Projekt to bol neobvyklý a veľmi úspešný! Tesne pred jeho spustením SSSCR oslovil prednášajúci, pán doc. Haľko a požiadal o zváženie či by sme nepribrali k spoluúčasti aj sprievodcov kolegov z BKIS. SSSCR nevyslovila výhrady voči účasti nečlenov zastrešených BKIS a to z jediného dôvodu. Nemienime rozdeľovať - náš cieľ je spájať, aby sme spoločne robili veci lepšie. Veď pracujeme všetci v jednom meste a cyklus prednášok bol určený pre sprievodcov – nebolo (by správne a ani) našou snahou niekoho vedome vylúčiť... BKIS do tohto projektu naskočilo teda o minútu 12... Nepatrí sa pýšiť sa cudzím perím, alebo prísť k hotovému, či jednoducho plytko zaparazitovať na výsledkoch práce niekoho iného v snahe zbierať plusové body... Nie je to v súlade s etikou. SSSCR však zarazila skutočnosť, že BKIS vytvárala v očiach frekventantov ich kurzu sprievodcov ako aj s BKIS spolupracujúcich sprievodcov, ale pred laickou verejnosťou vedome a intenzívne dojem, že tento projekt vznikol v mozgov BKIS... SSSCR považuje tento postup BKIS za podpásovú ranu slušnosti. No a pani Bučková podpásovkami pri svojom zviditeľnovaní sa rozhodne nešetrí.

AD: Predseda SSSCR M. Bilačič, s ktorým BKIS pre nespokojnosť a jeho neetické správanie ukončilo spoluprácu v roku 2008...
Predovšetkým toto tvrdenie pani Mgr. Bučkovej vníma SSSCR ako jednoznačne účelové klamstvo. Po dobehu kurzu sprievodcov BKIS na jar 2008 z teamu lektorov kurzov pre vlastivedných sprievodcov po Bratislave, boli natvrdo vypilovaní“ viacerí lektori tohto kurzu – menovite Janette Jánošková, Peter Malaschitz a aj Marián Bilačič. A prečo? No práve preto, že si dovolili opakovane a to aj verejne vyjadriť názor, že kurz vlastivedný sprievodca BKIS sa jednoznačne začal uberať veľmi zlým smerom a začal sa spreneverovať svojmu poslaniu. Stále znižovanie nárokov na rozsah vedomostí frekventantov počas skúšok, či vytváranie mäkších podmienok pre vybrané osoby to boli popri skutočnosti, že konceptu výuky v kurze BKIS už dávno ušiel vlak, hlavným dôvodom kritiky vyliatych lektorov.

AD: SSSCR organizuje od roku 2010 Kurz sprievodcu CR (všeobecný, so zameraním na celé Slovensko) v rozsahu 300 hodín.
Áno SSSCR vlastní a to už od roku 2009 Akreditáciu ministerstva školstva pre Kurz sprievodca cestovného ruchu v rozsahu 300 hodín – a to presne podľa dohody o vytvorení minimálnej kvalifikačnej požiadavky na vzdelávanie sprievodcov odsúhlasenej vtedajším Ministerstvom hospodárstva, ktorú na vedomie vzalo aj MŠ - ako národnej implementácie normy EN-STN 15565.
Áno, ambíciou SSSCR je pripravovať sprievodcov pre územie celého Slovenska a sme hrdí, že našim frekventantom môžeme ponúknuť najprogresívnejšie metódy výučby, teoretické poznatky i praktické skúsenosti, vrátane tých o ktorých frekventanti kurzu BKIS zatiaľ snáď ani len nechyrujú...

Ad: pripravovaný kurz BKIS v rozsahu 600 hodín prinesie v súčasnej dobe ako prvá vzdelávacia inštitúcia na Slovensku....
Aj toto tvrdenie Mgr. Bučkovej je len ďalším dôkazom, že buď nemá prehľad, alebo trepe dve na tri! V zozname akreditovaných inštitúcii na webe MŠ sú už viac ako 2 roky dve inštitúcie (jedna z Košíc a druhá z Giraltoviec) s dotáciou 600 hodín - Kurz Sprievodca cestovného ruchu.
Gratulujeme, BKIS (ne)bude naozaj prvá 600 hodinová! A ak, tak jedine v ríši absolútne dezorientovaných...

Ad: ...nie 300 hodín, ako mylne interpretuje euronormu predseda SSSCR

Predseda Bilačič sa nemýli - 300 hodín ako minimum stačí! Ak by sa pani Bučková vôbec niekedy v posledných 3 rokoch úprimne a hlbšie zaujímala o posuv vo vývoji agendy sprievodcov na Slovensku určite by sa zúčastnila niektorého z rokovaní o jeho a vývoji na pôde ministerstva hospodárstva, ktoré do júna 2010 CR malo v kompetencii. To by bola v obraze a to by jej určite nemohol újsť fakt, že úľava z počtu 600 hodín, ako to je v euronorme vznikla na základe dohody Slovenskej asociácie cestovných kancelárii a agentúr (SACKA) a SSSCR v gescii vtedajšieho generálneho riaditeľa Sekcie turizmu ministerstva hospodárstva SR, Ing. Kuliffaya. Tento materiál vymedzujúci požiadavku na minimálny rozsah 300 hodín musí byť MŠ veľmi dobre známy – pozná ho aj Dr. Slobodu, ktorý ho za MŠ podpísal. A MŠ sa jej konzekventne sa jej držalo, až do momentu kedy z úplne nepochopiteľných dôvod pustilo do života „výnimočnú“ akreditáciu BKIS s podprahovou dotáciou len 220 hodín!

Ad: Euronorma EN 15565
SSSCR je priamy spoluautor tejto európskej technickej normy EN-STN 15565
, bola počas celých dvoch rokov je prípravy účastná na všetkých rokovaniach CEN – Medzinárodného úradu pre technickú normalizáciu.
SSSCR vníma takéto pseudopokusy o šírenie osvety o tomto predpise, ako aj o jeho implementácii len ako zúfalé lacné snahy pani Bučkovej zaujať a byť tu za toho múdreho. Žiaľ smola! Opäť je vedľa, ako tá jedľa!

Ad: Kurz sprievodcov má v Prahe len 97 hodín...

Ponuka Kurzov pre sprievodcov po Prahe je chvala Boha širšia. SSSCR nepopiera, že kurz s 97 hodinami existuje. No ak na Bratislavu potrebujeme hodín 220, tak radšej o kvalite 97 hodinového kurzu na Prahu netreba ani nezačínajme polemizovať...!. Navyše čo pani Bučková asi netuší, od roku 2009 je profesia sprievodcu cestovného ruchu v ČR neregulovaná = voľná živnosť. Teda na výkon práce sprievodcu sa formálne mať kurz sprievodcov zo zákona v ČR už žiaľ nevyžaduje. SSSCR vrelo odporúča pani Bučkovej upriamovať sa skôr na regulované krajiny - napríklad oboznámiť sa s Rakúskom a najmä s kurzom sprievodcov vo Viedni – ten má až 900 hodín!

Ad: Pripravujeme projekt v BKIS na kurz 600 hodín
O modernizácii kurzu BKIS ako takého a rozšírení na 300 hodín, teda na aspoň na dojednané minimum v SR, sa hovorilo už v roku 2008. Žiaľ po vyliatí nepohodlných lektorov sa asi na tento počin nenašiel mozgový potenciál...
Mať veľké ambície je skvelé. SSSCR drží BKIS palce – nebude to ľahké, obzvlášť keď BKIS nebola po tom čo SSSCR poukázala, že nová akreditácia 220 hodín (ktorá je len pokračovaním v filozofii tej starej)ani len v stave navýšil kurz o 80 hodín!
Tak prečo trocháriť a rozšíriť rozsah o tretinu, nie? V BKIS ho rovno strojnábia!
Vízia bezmála strojnásobiť rozsah pôvodného kurzu prezentovaná pani Bučkovou je nesmierne ambiciózna, no SSSCR silne pochybuje či je reálna...
Zdá sa to byť skôr len ďalšia prázdna fráza pani Bučkovej s ktorou prichádza 7 mesiacov po funuse...

Ad: Vlastivedný sprievodca po Bratislave verzus Sprievodca cestovného ruchu po Bratislave
SSSCR na to upozornila opakovane, a stanoviská odborných inštitúcii to unisono i jasne potvrdzujú. Vlastivedný sprievodca a sprievodca cestovného ruchu podávajú výklad o kultúrnom a prírodnom dedičstve, teda jedná sa o jedno a to isté povolanie.
Pani Bučková, akceptujte to láskavo, zmierte sa s tým raz a navždy! Nehrajte sa na Dr. Frankensteina a nevytvárajte účelovo žiadne choré poddruhy sprievodcov v nádeji, že takouto fabuláciou vybicyklujete z problému do ktorého Vás vmanévrovala len a len Vaša bohorovnosť, no predovšetkým nekompentetnosť...
SSSCR pri príležitosti Svetového dňa turizmu v roku 2010 ocenila skutočnosť, že BKIS sa už dlhodobo pod Vašim vedením spreneveruje jej elementárnemu poslaniu na poli cestovného ruchu ocením CAP 2010 – teda Cena za antipočin v cestovnom ruchu.

SSSCR vyzýva Mgr. Alexandru Bučkovú, aby ako osoba priamo zodpovedná za havarijný stav turizmu v BKIS vyvodila priamu osobnú zodpovednosť a na funkciu námestníčky BKIS rezignovala.
A to najlepšie ihneď, hoci už aj v roku 2009 bolo neskoro!